چگونه می توان فضاهای مختلف منازل کوچک را بزرگتر جلوه داد؟

توسط0
175
چگونه می توان فضاهای مختلف منازل کوچک را بزرگتر جلوه داد؟

سکونت در خانه های بزرگ به عنوان یکی از علایق مشترک مردم بویژه در جوامع شهری به شمار می آید. در حال حاضر با توجه به عواملی مانند قیمت مسکن، شرایط مالی، امکانات موجود و مواردی از این دست، امکان اسکان در خانه های بزرگ برای بسیاری از افراد سخت و بعضاً غیر ممکن شده است. همین امر موجب می شود مردم به دنبال روشهایی باشند که بتوانند با صرف هزینه کم، فضای منازل خود را به ایده آل ترین حد ممکن برسانند. دانش ومهارت طراحی و دکوراسیون داخلی در این قبیل موضوعات می تواند برای افراد مختلف بسیار مثمر به ثمر واقع شود. در ادامه برای بررسی ایده ها و روشهایی ساده برای بزرگتر جلوه دادن فضاهای مختلف منازل کوچک  با رسانه هنر و معماری ساباط همراه باشید.

اتاق نشیمن کوچک

۱) قناعت به حداقل ها

یکی از رایج ترین اشتباهات در دکوراسیون فضاهای داخلی منازل کوچک، استفاده از تعداد زیادی مبلمان و عناصر دکوراتیو و چیدمان فشرده آنها در کنار یکدیگر است. این امر نه تنها موجب شلوغ شدن اتاق وکوچکتر به نظر رسیدن فضا می شود، بلکه آسایش و راحتی مورد انتظار در فضای داخلی خانه را نیز تحت الشعاع قرار می دهد. بهتر است هنگام تصمیم گیری در مورد انتخاب تعداد مبلمان و عناصر دکوراتیو در فضاهای کوچک به حداقل ها اکتفا کرده و از اضافه کردن عناصر و مبلمان اضافی اجتناب گردد.

استفاده از کمترین تعداد ممکن مبلمان و عناصر دکوراتیو

۲) استفاده از مبلمان کوچک و جمع وجور

فضاهای کوچک نیازمند این هستند که مبلمان متناسب خود را داشته باشند، شکل و طراح و همچنین اندازه مبلمان می تواند تأثیر قابل توجهی در بزرگتر جلوه دادن فضا داشته باشد. به عنوان یک قاعده کلی در طراحی و چیدمان فضاهای کوچک، مبلمان با ضخامت و ارتفاع کم بهترعمل می کند زیرا باعث می شود ارتفاع اتاق بلندتر به نظر رسیده و امکان ورود نور بیشتر به فضا را میسر می کند. همچینین انتخاب  مبلمانی که بتوان فضای زیر آن را دید ( برای نمونه مبلهایی که پایه های آنها نسبتا بلند بوده و در معرض دید هستند)، باعث می شود مبلمان کمتر حجیم به نظر رسیده و در نتیجه فضا را بزرگتر جلوه خواهند داد.

مبل های کوچک و جمع و جور ارجحیت دارند

۳) چیدمان متفاوت

برخی افراد در چیدمان منزل خود عادت دارند همیشه مبلمان را با فاصله بسیار کم یا چسبیده به دیوار قرار دهند. شاید در نگاه اول به نظر برسد هدف از این کار به حداکثر رساندن فضای قابل استفاده در منزل می باشد؛ اما ذکر این نکته لازم است که انجام این کار گاهی اوقات می تواند تعادل فضا را برهم زده و بیشتر موجب تنگ تر به نظر آمدن فضا شود. بنابراین بهتر است بین مبلمان و دیوار کمی فاصله داد تا فضای داخلی منزل اصطلاحاً نفس بکشد. برای نمونه با قرار دادن چند مبل در اطراف یک میز و با فاصله مناسب از دیوارها، می توان یک کانون بسیار جذاب برای اتاق نشیمن ایجاد کرد.

رعایت فاصله و الگوی مناسب در چیدمان مبلمان
رعایت فاصله و الگوی مناسب در چیدمان مبلمان

۴) مدیریت محل لوازم مصرفی

پیدا کردن محل مناسب برای قرار دادن لوارم مصرفی بویژه در فضاهای کوچک چالشی است که بسیاری از افراد با آن روبرو می شوند. شکی نیست که کمدها و کابینت ها در این امر می توانند بسیار یاری رسان باشند. اما با کمی زیرکی می توان از فضاهای دیگر نیز برای این کار استفاده کرد. یکی از  نکات اصلی برای زندگی در یک فضای کوچک، استفاده هوشمندانه از فضاهای خالی می باشد. پیدا کردن محل مناسب برای لوازم مصرفی نیز از این قاعده مستثنی نمی باشد. زیر تخت، زیر راه پله، قفسه ها و مواردی از این دست بهترین مکانها برای انبار کردن لوازم مصرفی می باشند. علاوه بر آن در با کمی دقت و خلاقیت در چیدمان لوازم داخل کمدها و کابینت ها هم میتوان فضای مناسبی برای نگهداری از لوازم مختلف فراهم کرد.

استفاده از فضاهای خالی در دسترس برای نگهداری لوازم
استفاده از فضاهای خالی در دسترس برای نگهداری لوازم

۵) استفاده از قفسه ها در اطراف میز تلویزیون

امروزه استفاده از قفسه های باز و در معرض نمایش در طراحی داخلی فضاهای مسکونی رواج پیدا کرده است. استفاده مناسب از قفسه ها می تواند ضمن ایجاد محلی مناسب برای گذاشتن لوازم مختلف، به عنوان یک عنصر تزیینی مناسب و کاربردی برای اتاق نیز استفاده شود. ترکیب یک میز تلویزیون و قفسه هایی که در بالای آن نصب می شوند، در عین کاربردی بودن باعث به وجود آمدن کانون بسیار جالب توجهی در فضای داخلی می شود.

استفاده بهینه میز تلویزیون
استفاده بهینه از فضای اطراف میز تلویزیون

۶) استفاده از تابلوهای بزرگ هنری روی دیوار

استفاده از تابلوها و تصاویر مختلف روی دیوارها نفش قابل توجهی در مطلوبیت فضای داخلی دارد. اما  در ارتباط با فضاهای کوچک باید کمی با احتیاط بیشتر در این مورد اقدام کرد. وجود تعداد زیادی عکس و تابلو روی دیوار در فضاهای کوچک می تواند باعث شلوغ شدن و در نتیجه کوچک به نظر رسیدن این قبیل فضاها شود. در عوض می توان از یک تابلوی بزرگ هنری روی دیوار استفاده کرد تا در عین شخصیت بخشیدن به فضا؛ از شلوغ شدن دیوار نیز جلوگیری کرد.

تابلو های بزرگ نقش قابل توجی در بزرگتر جلوه دادن فضا دارند

۷) استفاده از آینه

استفاده از آینه و لوازم انعکاس دهنده نور، یکی از قدیمی ترین ترفندها برای بزرگتر جلوه دادن فضاهای کوچک است. قرار دادن یک آینه بزرگ روی دیوار مجاور به بزرگترین پنجره بیشترین نور را منعکس می کند، اما اگر پنجره ها کوچک باشند یا به هر دلیل نخواهیم به نور طبیعی تکیه کنیم، بهتر است یک آینه بلند در پشت مبلمان یا آباژور قرار داده شود. با این کار در حقیقت یک تکنیک بصری است که باعث می شود احساس کنیم اتاق دیگری در آنسوی فضای مذکور وجود دارد و موجب بزرگتر جلوه دادن فضا می شود.

محل مناسب قرارگیری آینه
آینه ها با انعکاس نور و تصویر فضا را بزرگتر نشان می دهند

۷) دقت در انتخاب پرده ها

اگر میخواهیم اتاق ما بزرگتر به نظر برسد بهتراست قید پرده های سنگین و بزرگ را بزنیم، اما این بدان معنی نیست که نباید از پرده بر بروی پنجره ها استفاده شود. بهتر است برای پوشاندن پنجره ها در فضاهای کوچک از پزده های روشن و بلندی استفاده شود که از سقف تا زمین امتداد دارند.( این کار باعث بلند تر به نظر رسیدن پنجره ها می شود).

برای فضاهای کوچک پرده هایی به رنگ روشن و بلند مناسب ترند

طول پرده ها نیز می بایست متناسب با طول پنجره و در صورت امکان کمی بلند تر انتخاب شوند( این امر نیز باعث بزرگتر نشان دادن پنجره می شود). همچنین شیشه های پنجره ها نیز بهتر است همواره تمیز نگه داشته شوند تا نور بیشتری بتواند وارد فضا شده و در نتیجه فضا بزرگتر دیده شود.

برای فضاهای کوچک پرده هایی به رنگ روشن و بلند مناسب ترند

۹) انتخاب پوشش مناسب برای کف

تقریبا همه می دانند که دیوارهای سفید رنگ در فضاهای داخلی باعث انعکاس بیشتر نور و بزرگتر جلوه دادن آن خواهد شد. این امر در مورد کف ها نیز صدق می کند. استفاده از رنگهای روشن در کف می تواند باعث شود فضا بزرگتر از آنچه هست به نظر آید. در این مورد می توان از مصالح مناسب برای پوشش کف همچون انواع پارکت، لمینت، سرامیک و حتی موکت، فرش و قالی هایی که زمینه رنگ غالب آنها سفید یا کرم است استفاده کرد.

پوشش کف مناسب در فضاهای کوچک
پوشش کف مناسب در فضاهای کوچک

۱۰)رنگ بندی مناسب

هرچند استفاده از رنگهای روشن در فضاهای کوچک بسیار مطلوب است، اما باید به این نکته نیز توجه داشت که چنجانچه بیش از اندازه از رنگهایی مانند سفید در طراحی داخلی استفاده شود؛ نتیجه حاصل فضایی بسیار یکنواخت و بعضا کسل کننده خواهد بود. از این رو ترکیب مناسب رنگهای مختلف از اهمیت زیادی برخوردار می باشد.

نمونه تم رنگی مناسب برای اتاق نشیمن کوچک

بهتر است رنگ که برای دیوارها انتخاب می شود، با مبلمان هماهنگی اشته داشته باشدو اشیا و لوازم دکوری مورد استفاده در طراحی منزل از طیفهای رنگی نزدیک انتخاب شوند.  به این ترتیب ، علاو بر بدست آوردن رنگ و احساسی جادویی در فضا ، دیگر نیازی به نگرانی در مورد اندازه مبلمان نیز کمتر وجود خواهد داشت زیرا حتی قطعات بزرگتر نیز با رنگ پس زمینه آمیخته می شوند. البته هراز گاهی استفاده از کنتراست رنگی نیز تاثیر بسیار خوبی در مطلوبیت فضا خواهد داشت. برای نمونه استفاده از کوسن هایی تیره در اتاقی با دیوارها و مبلمانی به رنگ روشن انتخاب خوبی است.

نمونه تم رنگی مناسب برای اتاق نشیمن کوچک

۱۱) مرتفع نشان دادن فضا

ارتفاع نقش مهمی در بزرگ جلوه دادن فضا دارد. هرچه ارتفاع فضایی که در آن قرار داریم بیشتر باشد، فضا بزرگتر به نظر می رسد.قاعدتا افزایش فیزیکی ارتفاع فضای مسکونی در بسیاری موارد غیر ممکن است اما راهکارهای مختلفی وجود که با استفاده آنها میتوان ارتفاع فضا را بیشتر نشان داد. نوارهای عمودی بر روی یک دیوار ، نقاشیهای  سقفی ،رنگ آمیزی مناسب سقف، پرده های بلند که از سقف تا کف اتاق امتداد دارند،استفاده از نورهای موضعی مانند هالوژن و ال ای دی و…همه این راهکارها به تنهایی یا با ترکیب مناسب با یکدیگر، روشهایی هستند که می توان برای مرتفع نشان دادن فضا استفاده کرد.

رنگ آمیزی متفاوت سقف برای بلندتر نشان دادن فضا
استفاده از خطوط عمودی برای بلند تر نشان دادن سقف

ترجمه و ارائه: رسانه هنر و معماری ساباط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نام شما:*

وبسایت:

شانزده + 9 =

دیدگاه شما