رنگ در معماری داخلی

رنگ در معماری داخلی

رنگ در معماری داخلی وتاثیرات آن بر روی حالت و احساس انسان از جمله موضوعات مهم در زمینه معماری می باشد. هر رنگ حالت احساسی مخصوص به خود را دارد. به عنوان نمونه رنگ سیاه نمایانگر غم و اندوه بوده و در مقابل، رنگ زرد رنگی شاد و پرانرژی است. در این مقاله رسانه هنر و معماری ساباط سعی بر آن داشته رابطه بین تاثیر رنگ ها بروی احساسات افراد و همینطور تاثیر رنگ در معماری داخلی را برای استفاده علاقه مندان به معماری و معماری داخلی آماده کند. در ادامه با ما همراه باشید.

رنگ مشکی

رنگ مشکی عموماً نمایانگر غم و اندوه بوده به عنوان نشانه حالت منفی و استرس گونه شخص شناخته می شود. اما در حوزه معماری داخلی این مساله چندان صحت ندارد. از رنگ مشکی در معماری داخلی برای خلق برازندگی، ابهت و نقاط برجسته استفاده می شود. سیاه رنگی بسیار مهم و معتدل کننده است. این رنگ باعث سنگین شدن فضا و همینطور لوکس دیده شدن دکوراسیون داخلی می شود. در استفاده از رنگ مشکی باید هوشمندانه عمل کرد. استفاده از رنگ مشکی می‌تواند منجر به ایجاد فضایی اغواکننده، رمانتیک و زیبا برای طرح داخلی شود.

رنگ سفید

رنگ سفید، مخالف سیاهی و تاریکی است. رنگ سفید رنگی مثبت، نورانی و مهیج محسوب می شود و القاء کننده آرامش، صفا و آسایش است. رنگ سفید تکانه های احساسی و ناامیدی را تسکین می دهد و کمک می کند تا احساسات، افکار و روح شما را پاک سازد. این رنگ با سردی و تمیزی همراه می شود، چرا که رنگ برف می باشد. در دکوراسیون داخلی، سفید رنگی گشایش دهنده است. از لحاظ بصری سفید باعث روشن دیده شدن و همینطور بزرگتر دیده شدن فضا می شود.

سفید یک رنگ خنثی به شمار آمده و به عنوان پر طرفدارترین رنگ در طراحی دکوراسیون شناخته می شود. کاربرد این رنگ به عنوان پس زمینه به حدی زیاد است که می توان گفت با کمتر فضایی مواجه شده ایم که حداقل یک دیوار سفید نداشته باشد. این رنگ با عنوان دوست مینیمالیست ها نیز شناخته می شود و نمونه بارزی در وصف زیبایی در سادگی محسوب می شود. یک دکوراسیون ساده و زیبا، همیشه خاص بودن خود را حفظ خواهد کرد و به همین دلیل طرفداران زیادی دارد.

رنگ خاکستری

رنگ خاکستری هم عمدتا نشانگر حالت ترس و درماندگی در وجود شخص است. اما موضوع تاثیر رنگ در معماری داخلی کاملا خلاف این را اثبات می کند. خاکستری بهترین انتخاب برای خانه هایی با سبک طراحی مدرن و معاصر یا امروزی است. خاکستری بعنوان محبوب ترین رنگ خنثی شناخته می شود. این رنگ کمی از سفید گرم تر بوده و از رنگ قهوه ای نیز سردتر است. تناژهای مختلف رنگ خاکستری (مایل به قرمز برای گرمی و مایل به آبی برای سردی بیشتر) تاثیر گذاری این رنگ را بسیار افزایش می دهد. به همین خاطر استفاده از آن بعنوان رنگ زمینه یا حتی رنگ اول در خانه برای هر اتاقی توصیه می شود. رنگ خاکستری به دلیل ماهیت خنثی خود، توانایی ترکیب شدن با بیشتر رنگ ها را دارد و می تواند در فضای دکوراسیون داخلی بسیار خوش بدرخشد.

رنگ سبز

رنگ سبز نشان دهنده حالت فعال و صلح آمیز در انسان است.  همین شرایط در دکوراسیون داخلی نیز برقرار است. ﺍﺯ ﺭﻧﮓ ﺳﺒﺰ ﺩﺭ ﺩﮐﻮﺭﺍﺳﻴﻮﻥ ﺑﻪ ﺩﻟﻴﻞ ﺍﺛﺮ ﺁﺭﺍﻡ ﺑﺨﺸﯽ ﺁﻥ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﻣﯽ ﺷﻮﺩ. ﺭﻧﮓ ﺳﺒﺰ ﺑﺎﻋﺚ ﮐﺎﻫﺶ ﺍﺳﺘﺮﺱ ﻣﯽ گردد. ﮐﺴﺎﻧﯽ ﮐﻪ ﺩﺭ ﻓﻀﺎی ﮐﺎﺭی ﺳﺒﺰ ﺭﻧﮓ ﮐﺎﺭ ﻣﯽ ﮐﻨﻨﺪ، ﮐﻤﺘﺮ ﺩﭼﺎﺭ ﺩﺭﺩﻫﺎی ﺩﺳﺘﮕﺎﻩ ﮔﻮﺍﺭﺵ ﻣﯽ ﺷﻮﻧﺪ.از آنجایی که سبز یکی از رنگ های مهم طبیعت است، نشانه ای از تازگی، هوشیاری، زندگی و رضایت را در خود دارد.

تناژهای روشن رنگ سبز مانند سبز مایل به زرد یا سبز فسفری و لیمویی، انرژی بیشتری به فضا می دهد، اما این رنگ ها خیلی قوی هستند و سریعا چشم ها را بخود جلب می کنند، بنابراین ممکن است فضا را شلوع نشان دهند در صورتی که سایه های تیره رنگ سبز، فضا را سنگین تر و رسمی تر نشان می دهند. به همین خاطر توصیه می شود رنگ سبز روشن را فقط زمانی استفاده کنید که محیط خانه خیلی روشن و نورانی باشد. رنگ سبز به دلیل ویژگی آرامش بخشی که دارد، برای اتاق خواب و سرویس‌ های بهداشتی مناسب است. سبز روشن رنگ مناسبی برای اتاق نشیمن و هال به شمار می رود. سبز تیره نیز برای آشپزخانه و اتاق ناهار خوری مناسب است، زیرا که این رنگ تاثیر خوبی بر سلامت و تغذیه دارد.

رنگ آبی

یکی از سه رنگ اصلی چرخه رنگ، رنگ آبی است. رنگ آبی جزء رنگ های سرد می باشد. آبی یک رنگ مقدس، بخصوص در فرهنگ اسلامی است، همچون گنبد آبی مساجد و آسمان آبی که جایگاه فرشتگان و موجودات پاک می باشد. آبی تیره، رنگ حقیقت و اعتدال می باشد. رنگ آبی محض، رنگ الهام بخشی، صداقت و معنویت می باشد. از رنگ آبی هم به عنوان رنگ های پیش زمینه و هم رنگ های تاکیدی می توان استفاده کرد و همچنین رنگی است که مردم با آن به راحتی ارتباط برقرار می کنند و البته می توانیم بگوییم که این رنگ، یک رنگ مردانه نیز هست.

رنگ آبی در طراحی داخلی فضای منزل، به منظور توسعه و گشودگی فضاها استفاده می شود. به عبارت دیگر، استفاده از این رنگ در دیوارها، کف و مبلمان باعث می شود فضا بزرگتر به نظر آید. در دکوراسیون اتاق هایی که نور شمالی دارند، استفاده از این رنگ توصیه نمی شود، ولی در اتاق هایی که کاملا نورگیر هستند و در تابستان بسیار گرم می ‎شوند، این رنگ می تواند گرما و دمای اتاق را تا حدی پایین بیاورد.

رنگ بنفش

بنفش نشانگر تعادل و شکیبایی فرد است. همین شرایط نیز در دکوراسیون داخلی برقرار است، البته بخاطر اینکه بنفش هم رنگی چشم گیر است معمولا در کنار رنگ های خنثی استفاده می شود تا فضا متعادل شود. هر چه تناژ رنگ بنفش به قرمز نزدیک تر باشد فضا انرژیک تر و هر چه به آبی نزدیک شود فضا آرام تر دیده می شود. بنفش تقریباً رنگی اسرارآمیز است که بسیاری از مردم علاقه فراوانی به این رنگ دارند.

علم رنگ شناسی ثابت كرده است كه بنفش آثار ترس و شوک های روحی را پاک می كند و در این زمینه مانند اشعه ماوراء بنفش عمل می نماید. بنفش ملایم، احساس ترس را كاهش می دهد و مشغله های فكری آزار دهنده را تعدیل می نماید. از رنگ روشن بنفش یاسی گرفته تا بنفش تیره مخملی همگی به فضای خانه، زیبایی و جذابیت خاصی می دهند. این رنگ در طبیعت بسیار برجسته و پر اهمیت است و می‌توان از انواع ترکیبات رنگی بنفش که در طبیعت دیده می شود، برای طراحی جذاب دکوراسیون منزل بهره گرفت.

رنگ صورتی

رنگ صورتی نشانگر شادی است. اما در دکورسیون داخلی تناژ صورتی خیلی تاثیر گذار است. صورتی روشن حالتی بچه گانه دارند در حالی که صورتی تیره آرام تر و عاشقانه تر است. تمام صورتی ها رنگ هایی زنانه هستند به همین خاطر گزینه مناسبی برای متعادل کردن فضاهای تیره و مردانه بشمار می روند. رنگ صورتی؛ نرم و لطیف، دوستانه، صلح آمیز و آرام است، در عین حال جسورانه و پر جنب و جوش و تحریک کننده احساسات عاطفی نیز هست. این رنگ معمولا نشانگر عشق است.

صورتی رنگی امیدبخش است. صورتی پرخاشگری را کاهش می دهد و از شدت عصبانیت می کاهد.به طور کلی رنگ صورتی برای دکوراسیون داخلی رنگ آسایش و آرامش است. این رنگ حس مشترک بودن و به اشتراک گذاشتن را منتقل می کند. نور صورتی رنگ، آرامش بخش و سرگرم کننده، برای یک روز پر استرس است. رنگ صورتی انرژی فوق العاده ای دارد که شبیه نوری در تاریکی رسوخ می کند. صورتی نوستالژی و کودکی را در فضا می آورد. از این رنگ برای کودکان به خصوص نوزادان و دختران کوچک استفاده می شود.

رنگ قرمز

ویژگی اصلی رنگ قرمز انرژی و گرما بوده و نشانگر حالت هیجان در انسان است. در معماری داخلی هم همینطور بوده و رنگی قوی و بشدت گیراست. کاربرد رنگ قرمز در دکوراسیون و در چیدمان ملزومات خانه، حس شادابی و طراوت را فضای خانه به جریان می اندازد. توصیه می شود رنگ قرمز را با شدت کمتر استفاده کرده و آنرا با رنگ های و الگوهای دیگر ترکیب کنید. بهترین راه برای آوردن رنگ قرمز به دکوراسیون استفاده از مبلمان و فرش‌های قرمز رنگ است.

 رنگ نارنجی

نارنجی نشان دهنده بی قراری است. رنگ نارنجی با سلامتی روان و دستگاه عضلات بدن ارتباط تنگاتنگی دارد. از نظر فیزیولوژیکی رنگ نارنجی دارای اثر ضد اسپاسم است و برای تمام انواع گرفتگی عضلات قابل استفاده می باشد. رنگ نارنجی ضربان قلب را بدون افزایش فشار خون افزایش می دهد. رنگ نارنجی بر روی طحال و پانکراس موثر است و به جذب غذا و گردش خون کمک می کند. همچنین با افزایش اکسیژن رسانی به مغز باعث تحریک فعالیت ذهنی شده و موجب احساس قدرت و آمادگی بیشتری برای انجام کارها می شود. استفاده از نارنجی به عنوان یک رنگ گرم و شاد برای منزل افراد مسن و موسسات نگهداری از سالمندان بسیار مناسب است. خاصیت ضد افسردگی این رنگ موجب کاهش کج خلقی و زود‌ رنجی در افراد می‌شود.

نارنجی رنگ مناسبی برای مکان هایی است که افراد زیادی حضور دارند، زیرا تحریک پذیری، زود رنجی، کج خلقی و خصومت بین افراد را کاهش می دهد و در بهبود رفتارهای اجتماعی موثر است. بهتر است از انواع مات و یا نیمه براق این رنگ استفاده شود. اما استفاده زیاد از آن در محیط حس بی قراری را در افراد به وجود می آورد پس باید آن را به طور متعادل در فضا به کار گرفت. نارنجی برای کسانی که مبتلا به بیماری بیش فعالی هستند رنگ مناسبی نمی باشد.

رنگ زرد

زرد نشان دهنده تمرکز عمیق شخص است. زرد به راحتی، شادی را القا می کند. این رنگ نماد خلاقیت، امیدواری، مثبت گرایی و احتیاط است. این رنگ با احساس انرژی زایی و تشویق در ارتباط است. در دکوراسیون داخلی زرد رنگی شاد و انرژیک محسوب می شود. یکی از بهترین رنگ ها برای انرژیک نشان دادن دکوراسیون های سرد و خنثی (سفید، خاکستری و سیاه) ، استفاده از رنگ زرد است. البته از آنجایی که رنگ زرد باعث ایجاد تمرکز می شود، برای کتابخانه ها و اتاق کار مقداری رنگ زرد توصیه می شود. رنگ زرد در طراحی و دکوراسیون داخلی باعث روشن تر شدن فضا، جذابیت و چشم گیر شدن فضای دکوراسیون می شود.

زرد قویترین گزینه برای روشن تر کردن فضاهای شمالی منزل می باشد. همچنین انتخابی بسیار هوشمندانه برای روشن و بزرگتر نشان دادن قسمت های تاریک و کم نور ساختمان مانند راهروها و فضای ورودی منزل است. زرد بطور سنتی رنگ آشپزخانه هاست. رنگ زرد به خوبی خود را در یک ترکیب رنگی سازگار می کند و به راحتی در کنار رنگ های دیگر همخوانی پیدا می کند. طیف رنگ های آن همچون لیمویی، احساس سرزندگی و نشاط و رنگ هایی مانند زرد طلایی احساس گرما و آرامش را در فضای دکوراسیون ایجاد می کند. انتخاب رنگ زرد در کنار یک ترکیب رنگی ویژه به سادگی می‌تواند ظاهر مدرن و خاصی به فضای دکوراسیون داخلی ببخشد.

رنگ قهوه­ ای

قهوه ای نشانگر ترس و اظطراب است. اما در دکوراسیون داخلی اصلا اینطور نیست. قهوه ای رنگ خاک زمین، درخت و گیاهان و همینطور سنگ هاست. بنابراین نتیجه می شود که رنگ غالب زمین خنثی است. این رنگ نیز رنگی خنثی محسوب می شود که برای آرامش بخشیدن و گرمی در فضا بسیار مناسب است. رنگ قهوه ای برانگیزاننده حس قدرت و اطمینان پذیری است. این رنگ باعث می گردد كه انسان در قبال جامعه بینشی نوین و متعادل پیدا كرده و عزم انسان را در انجام كارها تقویت می بخشد. رنگ قهوه ای در محیط كار، می تواند احساس دوست داشتن نسبت به امور مختلف را به وجود آورد.

این رنگ قابلیت انعطاف پذیری فوق العاده ای در ترکیب با سایر رنگ ها دارد. امروزه رنگ های قهوه ای تیره، متوسط و روشن جزء برترین رنگ ها در طراحی دکوراسیون داخلی منازل به شمار می روند. اگر رنگ هایی مثل کرم، زرد مایل به قهوه ای و قرمز آجری، مشکی، خاکستری، سفید، زرد، نارنجی، قرمز، آبی و سبز در کنار تم قهوه ای به کار روند، ترکیب های فوق العاده زیبایی شکل می گیرد. بدین ترتیب می توان دکوراسیون پذیرایی قهوه ای مدرن و شیکی را ایجاد کرد.

دکوراسیون کرم قهوه ای از جمله پرکاربرد ترین این ترکیب رنگ هاست. بهتر است در دکوراسیون پذیرایی رنگ قهوه ای از رنگ های همخوان و متضاد با رنگ قهوه ای استفاده کرد تا دکوراسیون پذیرایی کلاسیک و سنتی قهوه ای به سبکی مدرن تبدیل گردد. رنگ های متضاد مناسب برای رنگ قهوه ای شامل سفید یخچالی، آبی تیره، فیروزه ای، سبز، کرم، زرد، نارنجی، صورتی و رنگ های همخوان نیز شامل طلایی، مسی و قرمز می باشند.

با رسانه هنر و معماری ساباط همراه باشید