راهنمای طراحی آشپزخانه استاندارد

توسط0
252
راهنمای طراحی آشپزخانه استاندارد

سپری کردن ساعت‌های زیاد در آشپزخانه، باعث می شود تا ما به دنبال راحتی و زیبایی هر چه بیشتر آن باشیم. تا پیش از آغاز قرن ۱۸ میلادی، جایی به نام آشپزخانه وجود نداشت. اجاق، مکان آتش بود، مکانی که هم تامین کننده گرمای فضای زندگی بود و هم محلی برای طبخ غذا. امروزه بیشتر افراد، غذا را در آشپزخانه می‌خورند، ۳۵ درصد بحث ها و گفتگوهای خانوادگی خود را موقع غذاخوردن انجام می‌دهند،۱۹ درصد در آن پذیرای میهمانانشان هستند و ۱۴ درصد مردم در این فضا تلویزیون تماشا می‌کنند. در حقیقت ما در آشپزخانه زندگی می کنیم. از این رو آشپزخانه، برای همه ما به عنوان قلب خانه است.

نمونه فضای پخت و پز سنتی

تمونه ای از آشپزخانه های امروزی

در این مقاله  سعی بر آن داشته ایم تا در مقاله ای کوتاه چکیده ای از استاندارد های مهم طراحی آشپزخانه را در اختیار مخاطبین قرار دهیم. در ادامه با رسانه هنر و معماری ساباط همراه باشید.

نمونه طراحی آشپزخانه به سبک مینیمالیست
نمونه طراحی آشپزخانه به سبک کلاسیک

آیتم های مهم در طراحی آشپزخانه استاندارد

نور

نور از ایتم های مهم طراحی آشپزخانه می باشد، چرا که نور مناسب می‌تواند این فضا را تمیز و دلپذیر نشان دهد. در هر صورت آشپزخانه چه با نور طبیعی روشن شود و چه توسط نور مصنوعی، باید روشن بوده و نور کافی داشته باشد (نور مناسب برای آشپزخانه و محل پخت : بین ۷۵۰-۳۰۰ لوکس). با رعایت این نکته آشپزخانه بزرگتر هم به نظر خواهد رسید. همچنین اگر نور کافی نباشد، باعث خستگی فردی می‌شود که در آنجا مشغول به کار است. همچنین باید در بخش هایی که محل کار عمده شخص می باشد مانند میز کار یا سینک ظرف شویی از لامپ های spotlight (نور کانونی) برای تامین بیشتر نور و جلوگیری از ایجاد سایه استفاده کرد.

بهره گیری از نور طبیعی در آشپزخانه
نمونه ای از نورپردازی نقطه ای در آشپزخانه

تهویه هوا

جریان داشتن هوا هم مورد مهم دیگری است که باعث می‌شود گرما یا بوی ناشی از غذا در آشپزخانه نماند. با این کار دیگر افراد خانواده هم از بوی غذا و… اذیت نمی‌شوند. بنابراین می‌توانیم پنجره‌ها را باز کنیم تا هوا عوض شود یا هواکش‌هایی برای تهویه هوا قرار دهیم. البته امروز بیشتر از هود استفاده می شود که بهتر است هنگام آشپزی روشن بوده تا بوی غذا را از بین ببرد. نهایتاً به هر صورت که هست، هوای آشپزخانه باید همیشه تازه باشد. همچنین این نکته را هم در یاد داشته باشید که مواد غذایی فاسد نباید در آشپزخانه و اطراف آن نگهداری شود و بوی بدی ایجاد کند، بلکه باید سریع آنها را دور ریخت.

تهویه طبیعی در آشپزخانه به وسیله بازشوهای مرتبط با محیط خارجی میسر می شود
دستگاه تهویه مکانیکی آشپزخانه (هود)

رنگ

غیر از نور رنگ هم عامل مهم دیگری در ایجاد زیبایی و جذابیت در این فضا است. استفاده از رنگ‌های روشن و گرم باعث می‌شود آشپزخانه بزرگتر به نظر برسد. همچنین رنگ‌های روشن و درخشان باعث می‌شوند، افراد احساس نشاط کرده و انرژی بیشتری داشته باشند. در نتیجه بسیار خوب است که از چنین رنگ‌هایی مانند قرمز، نارنجی، زرد، سبز و بنفش بیشتر استفاده کنید. البته برای زیباتر شدن و جلوه بیشتر این فضا، به یاد داشته باشید رنگ‌های مختلف کنار هم قرار گیرند. اگر تغییر کابینت‌ها و رنگ دیوار برایتان مقدور نیست، نگران نباشید؛ می‌توانید با تغییر لوازم کوچک و انتخاب نوعی دیگر با رنگی مناسب، روحی تازه به آشپزخانه خود ببخشید. مثلا تغییر رنگ ظروف مخصوص حبوبات که در دید هستند، تاثیر بسزایی دارد.

طرح رنگ بندی متفاوت کابینتها

استفاده از ظروف رنگی مختلف برای جذاب تر شدن فضای آشپزخانه

چیدمان

خواه مشغول نقل مکان به خانه‌ای جدید با آشپزخانه‌ای نو باشید و خواه در حال بازسازی یا ساخت یک آشپزخانه، درک چند اندازه‌ مهم و رعایت دستورالعمل‌های ساماندهی به آشپزخانه به راحت‌ تر شدن زندگی شما کمک می‌کند. یخچال و فضای نگهداری از مواد خشک باید در نزدیک‌ترین مکان به ورودی قرار بگیرند. فضای آشپزی باید در نزدیکی فضای غذاخوری باشد و بهترین جا برای سینک، فضای میان این دو فضای کاربردی است. چنین چیدمانی منطقه‌ای با نام مثلث کاری را به وجود می‌آورد. بهترین مثلث کاری باید کم‌تر از ۶/۴ متر طول داشته باشد. مثلث‌های کاری که بیش از ۷/۹ متر هستند نقل مکان از یک فضای کاربردی به فضای دیگر در آن‌ها سخت و ناکارآمد می‌شود.

مثلث کار در چیدمان های مختلف آشپزخانه

ابعاد پیشنهادی برای عناصر موجود در آشپزخانه

فضای بین لوازم اصلی(سینک ظرفشویی و اجاق گاز و یخچال) معمولاً با کابینت پر می‌شود که برای ایجاد فضا ی بیشتر برای ذخیره مواد غذایی و غیره است. عمق این کابینت‌ها روی زمین ۶۰ سانتی‌متر و در کابینت هوایی ۳۵ سانتی‌متر است زیرا کابینت‌های هوایی میزان وزنی که تحمل می‌کند کمتر است. همچنین کابینت هوایی باید در ارتفاعی که دست انسان می‌رسد قرار گیرد که ارتفاعی در حدود ۲ متر می‌باشد.

مقطع عمودی کابینت آشپزخانه

سینک ظرفشویی

از آنجایی که شخص خانه‌دار مدت زمان زیادی را در مقابل سینک ظرف شویی صرف می‌کند بهتر است در مقابل سینک پنجره ای رو به فضای باز باشد تا فضای دل نشینی ایجاد کند و باعث رفع خستگی فرد شود و همچنین وجود این پنجره باعث ورود نور خورشید و جریان هوا می‌شود که رطوبت اطراف سینک را از بین میبرد. این پنجره باید سانتی‌متر ۲۰ تا ۳۰ سانتی‌متر بالاتر از سینک باشد. طول سینک ظرفشویی دوقلو با سطح آبکشی در یک سمت معمولا ۱۲۰ سانتی متر در نظر گرفته می شود. بهترین ارتفاع برای سینک و گاز بین دو عدد ۸۵ سانتی‌متر و۹۲ سانتی‌متر است. برای لوله کشی شیر آب سینک باید انشعابی در زیر سینک در نظر گرفته شود که برای ماشین ظرفشویی و ماشین لباس شویی استفاده می‌شود. در نتیجه در صورت وجود این دو وسیله در آشپزخانه محل استقرار آنها باید در نزدیک سینک باشد.

قرارگیری سینک ظرفشویی کنار پنجره
ابعاد سینک ظرفشویی دو قلو
ابعاد استاندارد کابینت

اجاق گاز

اجاق گاز که به منظور پخت‌وپز مورد استفاده قرار می‌گیرد باید در دو طرف خود کابینت کافی داشته باشد و همچنین باید دارای تهویه ی مناسب باشد. این تهویه باید به وسیلهٔ هود انجام گیرد هواکش این هود اگر در دیوار باشد، نباید مسافت زیادی را طی کند تا به فضای باز برسد. در نزدیکی گاز نباید پنجره باشد زیرا جریان هوا موجب خاموشی شعله و در نهایت آتش‌سوزی می‌شود. پهنای استاندارد اجاق گاز معمولاً بین ۵۰ تا۶۰ سانتی‌متر است. همچنین طول اجاق گاز نیز بسته به تعداد شعله ها معمولا بین ۶۰ تا ۹۰ سانتی متر است.

استقرار اجاق گاز زمینی در میان کابینتها

یخجال و فریزر

یخچال و فریزر چون وسیله ایست که عموم افراد خانه از آن استفاده می‌کنند ترجیحاً در نزدیکی ورودی آشپزخانه قرار می‌گیرد. در این رابطه به فضای لازم برای باز کردن در آنها باید توجه کرد. عمق و پهنای یخچال تکی استاندارد ۶۰ سانتی‌متر ودر خصوص یخچالهای ساید و دوقلو نیز این پنها از ۹۰ تا ۱۲۰ سانتی متر متغیر است. همچنین به صورت معمول ارتفاع محل قرار گیری یخچال در آشپزخانه را ۱۸۰ سانتی متر منظور می کنند که البته با توجه به ابعاد یخچال مورد استفاده می تواند تغییر کند.

نمونه ای از انتخاب محل استقرار یخچال
نمونه ای از انتخاب محل استقرار یخچال

تحریریه رسانه هنر و معماری ساباط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نام شما:*

وبسایت:

16 + چهار =

دیدگاه شما