فیلیپ جانسون

توسط2
1288
فیلیپ جانسون

فیلیپ جانسون در سال ۱۹۰۶ در کلیولند ایالت اوهایو آمریکا متولد شد و چندین سال بعد تبدیل به یکی از برترین معماران قرن بیستم گردید. جانسون قبل از طراحی اولین ساختمان خود در سن ۳۶ سالگی و پای گذاشتن به دنیای معماری؛ منتقد، نویسنده، مورخ و مدیر موزه بوده است. در ادامه برای بررسی زندگی‌نامه این معمار برجسته آمریکایی با رسانه هنر و معماری ساباط همراه باشید.

زندگی‌نامه فیلیپ جانسون
فیلیپ جانسون- معمار آمریکایی

جانسون در سال ۱۹۳۰ از دانشگاه هاروارد در رشته فلسفه فارغ‌التحصیل شد. وی دوسال بعد و در سال ۱۹۳۲ به عنوان مدیر گروه معماری موزه هنرهای مدرن نیویورک برگزیده شد. او همچنین در همین سال با همراهی هنری راسل هیچکاک کتابی با عنوان سبک بین المللی معماری از سال ۱۹۲۲ را به رشته تحریر درآورد که شرح معماری مدرن پس از جنگ جهانی اول بود.

هنری راسل هیچکاک - زندگی نامه فیلیپ جانسون
هنری راسل هیچکاک

این کتاب به عنوان یکی از اصلی‌ترین منابع در شکل‌گیری سبک معماری بین‌الملل شناخته می‌شود که شاخصه مهم آن توجه به مصالح مدرن مانند شیشه و فولاد و تاکید بر کارکرد و سازه به جای دکوراسیون و تزئینات است.

تحصیل معماری و آغاز فعالیت حرفه‌ای

در سال ۱۹۴۰ جانسون بار دیگر به هاروارد بازگشت و زیر نظر مارسل بروئر به تحصیل در رشته معماری پرداخت.

مایکل بروئر - زندگی نامه فیلیپ جانسون
مایکل بروئر- معمار

با این حال، مربی واقعی وی لودویگ میس ون در روه بود که بعدها با او در پروژه ساختمان پرشکوه سیگرام در شهر نیویورک (۱۹۵۸) همکاری کرد.

فیلیپ جانسون و میس ون در روه
فیلیپ جانسون و میس ون در روه

پس از جنگ جهانی دوم، جانسون از سال ۱۹۴۶ تا ۱۹۵۴ بار دیگر به عنوان مدیر‌گروه معماری به موزه هنر‌های مدرن نیویورک بازگشت. در سال ۱۹۴۷ پژوهش تاثیر‌گذار وی با عنوان میس ون در روه انتشار یافت.

خانه شیشه‌ای

در سال ۱۹۴۹، پس از چند سال فعالیت به عنوان اولین مدیر بخش معماری موزه هنرهای مدرن، جانسون برای پایان‌نامه کارشناسی‌ارشد خود، خانه مشهور شیشه‌ای را برای سکونت خود در شهر نیو کانن، ایالت کنکتیکت طراحی کرد. طراحی این بنا آغاز شهرت جهانی فیلیپ جانسون به عنوان چهره‌ای مطرح در معماری قرن بیستم می‌باشد.

خانه شیشه ای فیلیپ جانسون
خانه شیشه ای

آنچه توجه همگان را معطوف به این بنا می‌کند، ساختار متمایز و در عین حال ساده مستطیل شکل و استفاده از پانل‌های شیشه‌ای بزرگ به عنوان دیوار می‌باشد. در خانه شیشه‌ای می‌توان ترکیبی از زیبایی‌شناسی دقیق و مینیمالیست که الهام گرفته از تفکرات میس ون در روه است را در کنار اشاره به ویژگی‌های معماری قرن ۱۸ و ۱۹ مشاهده کرد.

ساختمان سیگرام

ساختمان سیگرام که فیلیپ جانسون با همکاری میس ون در روه، آن را طراحی نمود، از این حیث که نخستین کار جانسون در مقیاس خیلی بزرگ بود، یکی از آثار مهم او محسوب می‌شود. در این اثر نیز استفاده از مصالح نوین و توجه به اصول مینیمالیستی کاملا مشهود است.

ساختمان سیگرام فیلیپ جانسون
ساختمان سیگرام

همکاری فیلیپ جانسون با جان بورگی

از ۱۹۶۷ تا ۱۹۹۱ جانسون با جان بورگی همکاری می‌کرد. بورگی معمار بانفوذ و مشهوری بود که می‌توانست پروژه‌هایی بزرگ بگیرد. بدون شک این سال‌ها موفق‌ترین دوران حرفه‌ای جانسون بود. در این دوران وی را به عنوان طراح برج‌های اداری برجسته می‌شناختند. مهمترین ویژگی ساختمان‌هایی که جانسون با همکاری بورگی طراحی کرده است، تضاد با خط آسمان محیط اطراف و تسلط بر آن است.

بیوگرافی فیلیپ جانسون
فیلیپ جانسون و جان بورگی

تغییر گرایشات معماری جانسون

گرایش جانسون به تعادل بین طراحی مینیمالیستی و اشاره به معماری گذشته در دهه پنجاه میلاد به مرور تغییر کرد. شروع این تغییرات در نگرش جانسون را می‌توان در طراحی عبادتگاهی برای یهودیان در بندر چستر شهر نیویورک دانست. وی در طراحی این بنا از فرم های خمیده (به ویژه قوس) استفاده کرده و می‌توان اقتباس از بناهای تاریخی را در طرح آن مشاهده کرد. این الگو بعدها در بناهایی مانند  گالری هنر در دامبارتون اوکس در واشنگتن (۱۹۶۳) و مرکز آی. دی. اس و مجموعه‌ای از ساختمان‌های مینیاپولیس تکرار شد (۱۹۷۳).

عبادتگاه Kneses Tifereth Israel فیلیپ جانسون
عبادتگاه Kneses Tifereth Israel
فضای داخلی عبادتگاه Kneses Tifereth Israel فیلیپ جانسون
فضای داخلی عبادتگاه Kneses Tifereth Israel
گالری هنر در دامبارتون اوکس فیلیپ جانسون
گالری هنر در دامبارتون اوکس
مرکز آی. دی. اس فیلیپ جانسون
مرکز آی. دی. اس

گرایش به پست مدرنیسم

سبک جانسون با ساختمان دفتر مرکزی تلفن و تلگراف آمریکا در شهر نیویورک (۱۹۸۴، ساختمان کنونی شرکت سونی) به حد نهایی خود رسید. این بنا با نمای سنگی و مشخصه مهمش، سقف ستنوری شکسته، نقطه عطفی در معماری معاصر محسوب می‌شود، چرا که نخستین ساختمان مهم ساخته شده بود که کاربرد سبک‌های تاریخی را که در دوران اقتدار سبک بین‌المللی به شدت مهجور مانده بود و توسط اهالی حرفه به سخره گرفته می‌شد احیاء کرد و گفتمان معماری معاصر را، با همان میزان تأثیرگذاری که سبک بین‌المللی در ۵۰ سال قبل داشت، تغییر داد. جانسون با طراحی کالج معماری جرالد دی هینز در دانشگاه هیوستون (۸۵-۱۹۸۳) به صراحت به قرن ۱۸ میلادی روی آورد. ایده اصلی این اثر، طرح اجرا نشده‌ای بود که توسط معمار فرانسوی کلود-نیکولاس لدوکس طراحی شده بود.

فیلیپ جانسون
ساختمان AT&T
کالج معماری جرالد دی هینز در دانشگاه هیوستون فیلیپ جانسون
کالج معماری جرالد دی هینز در دانشگاه هیوستون

فیلیپ جانسون و منتقدان معماری

جانسون در اوایل دهه ۱۹۵۰ از سوی منتقدان معماری مورد احترام و تحسین بسیار زیادی واقع می‌شد. با اینکه جانسون به شت تحت تاثیر عقاید و اصول معماری ویس ون دررو بود؛ اما او هر زمان که خواست و اراده کرد، اصول معماری‌اش را از مدرنیست به پست مدرنیست و حتی به ضد پست مدرنیست تغییر داد و حتی اعلام کرد به سمت سنت‌‌گرایی التقاطی گرایش دارد. بر این اساس است که منتقدان جانسون از او با عنوان معماری یاد می‌کنند که به سبک‌ها بیشتر از اصول و محتوا اهمیت می‌داد و بیشتر به عنوان مروجی برای نظریه‌ها بود تا یک طراح.

جوایز و افتخارات

جانسون در سال ۱۹۷۸ برنده مدال طلای انجمن آمریکایی معماران (AIA)، بالاترین نشان افتخار و سپاس رشته معماری شد و سال بعد، بخاطر موفقیت‌های دوران حرفه‌ایش، به عنوان اولین برنده جایزه معتبر معماری پریتزکر انتخاب گردید.

جوایز و افتخارات فیلیپ جانسون
مدال افتخار پریتزکر

وفات

سرانجام فیلیپ جانسون در تاریخ ۲۵ ژانویه ۲۰۰۵ در شهر نیو‌کانن کنتیکت و در خانه شیشه‌ای معروف خود،  پس از دهه‌ها تلاش و فعلایت مستمر دار فانی را وداع گفت اما میراثی که از خود بر‌جای گذاشته تا سال‌ها مورد توجه علاقه‌مندان و منتقدین معماری خواهد بود.

نتیجه گیری

با مروری بر آثار جانسون می‌توان دریافت که بناهای طراحی شده توسط وی در طیفی از مدرنیسم افراطی، در خانه شخصی‌اش، تا پست مدرنیسم، در ساختمان AT&T، قرار می‌گیرند. او بخاطر پشتیبانی از دو جنبش معماری که در طول ۶۰ سال گذشته چشم‌اندازهای شهری را عمیقاً تحت تأثیر قرار داده اند مشهور است: سبک بین‌المللی و متداول سازی مجدد کاربرد انواع متعدد سبک‌های تاریخی در طراحی معماری معاصر. جانسون علاقه فراوانی به حجم‌های فضایی خلق شده با فرم‌های تندیس‌وار داشته و بهره‌گیری از نور طبیعی و مصنوعی، در کارهایش اهمیت فراوان داشتند. وی همچنین به تأثیری که آب و نور به همراه هم می‌توانند در سایت داشته باشد، بهای زیادی می‌داد.

زندگی‌نامه فیلیپ جانسون
فیلیپ جانسون

اگرچه پروژه‌های بزرگ فیلیپ جانسون همواره در معرض لبه تیز انتقاد محافظه کاران محلی و حتی معماران مطرح بوده، اما این حقیقت را نمی‌توان منکر شد که او از طریق طرح­‌ها، نوشته­‌ها و تعلیماتش، نقشی اساسی و تأثیرگذار در تعریف مبانی نظری و فرم‌های بکار گرفته شده در معماری قرن بیستم، داشته است.

در ادامه برای مشاهده تصوایر برخی از مشهورترین آثار وی با رسانه هنر و معماری ساباط همراه باشید.

برج IBM فیلیپ جانسون
برج IBM
ساختمان مرکزی بانک آمریکا در هیوستون فیلیپ جانسون
ساختمان مرکزی بانک آمریکا در هیوستون
ساختمان شرکت پنز اویل در هیوستون فیلیپ جانسون
ساختمان شرکت پنز اویل در هیوستون
کلیسای بلورین کالیفرنیا فیلیپ جانسون
کلیسای بلورین کالیفرنیا
کتابخانه مرکزی بوستون فیلیپ جانسون
کتابخانه مرکزی بوستون
ساختمان شرکت بیمه عمر در سنت لوییس فیلیپ جانسون
ساختمان شرکت بیمه عمر در سنت لوییس
اداره مرکزی PPG فیلیپ جانسون
اداره مرکزی PPG
مجموعه puerta europa blue sky فیلیپ جانسون
مجموعه puerta europa blue sky
تندیس میدان شکر گذاری در کلیولند فیلیپ جانسون
تندیس میدان شکر گذاری در کلیولند
فضای داخلی تندیس میدان شکر گذاری در کلیولند فیلیپ جانسون
فضای داخلی تندیس میدان شکر گذاری در کلیولند
پارک چاواز انگلیس فیلیپ جانسون
پارک چاواز انگلیس

منابع:

Archdaily
newyorker
britannica

تنظیم و ارائه : تحریریه رسانه هنر و معماری ساباط

2 دیدگاه
  1. جالبه که اکثر معمارای موفق کارای حرفه ای خودشونو از ۳۵ سالگی به بعد شروع کردن

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نام شما:*

وبسایت:

14 − ده =

دیدگاه شما