طراحی داخلی فروشگاه پوشاک زنانه ماهر

توسط0
265
طراحی داخلی فروشگاه پوشاک زنانه ماهر

فروشگاه پوشاک زنانه ماهر بیش از ۶۰ سال در همدان سابقه فعالیت داشته است و در حال حاضر این فروشگاه در قسمتی از  یک ساختمان خوب ۴۰ ساله به فعالیت خود ادامه می دهد. همجواری این بنا با آرامگاه ابو علی سینا ( فیلسوف و پزشک شهیر ایرانی) که به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری همدان شناخته می شود، موجب گردیده تا شهروندان و گردشگران در این منطقه اشتیاق بالایی برای خرید از خود نشان دهند و این نکته منبع اصلی ایده طراحی بوده است. در ادامه برای بررسی بیشتر این بنا با رسانه هنر و معماری ساباط همراه باشید.

طراحی داخلی فروشگاه ماهر

موقعیت: ایران، همدان، میدان بوعلی سینا

تیم معماری: استودیو معماری هماهنگ

همکاران طراحی: محمد سجاد قادری، یسنا ایزدی، کامران نوایی، حسن اسناوندی، ایرسا خالقی

معمار مسئول: علی حمیدی مقدم

متراژ: ۱۱۰ مترمربع

سال: ۲۰۱۶

مدلسازی: محیا زین الدین

دیاگرام: محمد حسین رحیمیان

عکاس: حامد بادامی

ایده طراحی

طراحی این پروژه به گونه ای تدوین شده است که فضای داخلی فروشگاه ، ادامه فضای شهری باشد و تأثیر شهر در فروشگاه احساس شود. در حقیقت ، اگر کاربرد تجاری فروشگاه برداشته شود ، هنوز هم می تواند فضای مناسبی برای مراجعه مردم باشد و به عنوان بخشی از ساختار شهری در نظر گرفته شود. تجربه و حافظه فضایی اعم از تجاری و غیر تجاری افراد را برای بازگشتن به فضا بمنظور خرید یا سرگرمی تشویق می کند.

دیاگرام طراحی فروشگاه ماهر
مقطع فروشگاه

عناصر بکار رفته در طراحی فروشگاه

راه پله

قبلاً یک بالکن در داخل ساختمان وجود داشت که در هنگام بازسازی به علت یکسری مسایل سازه ای تخریب شده است. این اقدام فضایی با ۵٫۵ متر ارتفاع را در اختیار طراحان قرار داده  و آنان راه پله ها را در این فضا به عنوان یک عنصر مستقل جایگذاری کرده اند. این راه پله مستقل ۵۰ سانتی متر از دیوارهای ساختمان اصلی فاصله داشته و فضاهای متنوعی را با کاربردهای مختلف در ارتفاع ۵٫۵ متری ایجاد کرده است. مردم می توانند با عبور از این پله ها که از ویترین شیشه ای فروشگاه می گذرد، در محل پاگردها توقف کرده و به اطراف خود نگاه کند. همچنین پاگرد آخر این راه پله نقش یک بالکن را نیز ایفا می کند.

راه پله فروشگاه
راه پله فروشگاه ماهر

ویترین های انسانی

معمولاً در فروشگاه های لباس  مانکن هایی برای جذب افراد و مشتریان در داخل ویترین ها قرار می گیرند. اما در فروشگاه ماهر، به جای اینکه در ویترین ها مانکن قرار داده شود، مردم  هنگام تماشای ویترین افرادی را می بینند که راه می روند، متوقف می شوند یا حتی می نشینند. به بیان ساده تر، در فروشگاه ماهر، افراد که از طریق راه پله در ویترین تردد کرده و قابل مشاهده هستند واین مردم هستند که باعث جذب افراد از خارج بنا می شوند ، نه مانکنهای لباس. این ویژگی موقعیت ویژه ای به فروشگاه ماهر می بخشد ، زیرا مانکن ها در فروشگاه ها پراکنده اند. به عبارتی می توان گفت که مانکن ها و مردم جای یکدیگر را گرفته اند.

ویترین انسانی فروشگاه ماهر

پوسته (غشای) فضای داخلی

در داخل فروشگاه یک غشا و پوسته مستقل به ارتفاع ۵٫۵ متر در هماهنگی با دیوارهای قدیمی، در فضای اصلی ساختمان ایجاد شده است. فرم و بافت این پوسته  که کف ، دیوارها و سقف را پوشش می دهد؛ با الگویی از هندسه ایرانی به روشی نوستالژیک ادغام شده است که در تعامل با پله های فروشگاه ،باعث ایجاد فضاهای متنوع و جذاب می شود. عمق ، سایه ها و تکرارهای موجود در بافت این غشای داخلی ، فضای خاصی را ایجاد می کند که پتانسیل فضایی فروشگاه و تمایل افراد به خرید را افزایش داده و این مکان را به یک فضای مطلوب برای گشت وگذار و پرسه زنی در اطراف و سرگرمی تبدیل می کند.

غشای داخلی فروشگاه ماهر
غشای داخلی فروشگاه ماهر
غشای داخلی فروشگاه ماهر
غشای داخلی فروشگاه ماهر

بخش خدمات و پشتیبانی

اتاق پرو و تعویض لباس مانند یک جعبه مثلثی شکل در قسمت انتهایی پاگرد بالایی راه پله قرار گرفته است . فضاهای خدمات و انبار کالاها نیز به طور جداگانه در طبقه همکف فروشگاه واقع شده اند.

پلان فروشگاه ماهر

نرده های مجلل ، ساختاری یکپارچه و مداوم

نرده و پله های راه پله در حالی که هر یک به عنوان یک شیء جداگانه دارای ساختار و پیکربندی خاص خود هستند ؛ در انتها به مکانهای مجلل و آویز لباس تبدیل می شوند که ساختاری مستقل ، مداوم و یکپارچه را تشکیل می دهند. چه در قسمت بالا و چه در طبقه همکف ، این نرده ها از لوله های یکپارچه ای تشکیل می شوند که در فاصله ۵۰ سانتی متری از راه پله و غشای اصلی به صورت ممتد اجرا شده اند.

نرده های بکار رفته در فروشگاه
نرده های بکار رفته در فروشگاه
نرده های بکار رفته در فروشگاه

ستون مرکزی

در قسمت مرکزی بنا ستونی وجود دارد که طراحان به جای پنهان کردن، از آن به عنوان یک عنصراضافه شده در طراحی فضای کلی و در تقابل با سقف ، استفاده کرده اند. همچنین این ستون عامل مهمی برای چیدمان عناصرمختلف در قسمت داخلی و نماینگر جهت ها و مسیر گردش می باشد.

ستون مرکزی موجود در فروشگاه

ماخذ:Archdaily

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نام شما:*

وبسایت:

پانزده − سه =

دیدگاه شما